AKTIVITETE

Kryetari i KLP, Gent Ibrahimi priti sot në takim ambasadoren e Holandës në Shqipëri, Guusje Korthals Altes

Posted on

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi priti sot në takim ambasadoren e Holandës në Shqipëri, Guusje Korthals Altes. Gjatë bisedës, z. Ibrahimi bëri një prezantim të shkurtër të punës së Këshillit gjatë këtyre muajve duke theksuar dy procese kryesore me shumë ndjeshmëri publike: përzgjedhja e kandidatëve për SPAK pas një gare konkurruese […]

AKTIVITETE

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi në një intervistë për A2 CNN: “Lista i hap rrugën vetëdijes që është bërë zgjedhja më e mirë e mundshme”

Posted on

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) është në fazën përmbyllëse të konfirmimit të emrave që do të jenë pjesë e strukturës më të fortë të drejtësisë shqiptare, asaj të hetimit dhe gjykimit të korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivelet më të larta të qeverisjes dhe politikës. KLP ka qenë tejet aktive në filtrimin e […]

AKTIVITETE

Prezantimi i kandidatëve për Prokuror në SPAK përpara KLP

Posted on

Altin Dumani Anita Jella Arben Kraja Anton Martini Behar Dibra Besim Hajdarmataj Besnik Muçi Doloreza Musabelliu Donika Prela Dorina Bejko Dritan Prençi Edvin Kondili Elida Kaçkini Elisabeta Imeraj Ened Nakuçi Enkeleda Millonai Enkeleda Xhengo Klodian Braho Manjola Kajana Ndini Tavani Maksim Sota Vladimir Mara

AKTIVITETE

Këshilli i Lartë i Prokurorisë shpall listën me 15 prokurorë për SPAK (LISTA)

Posted on

Në finale të një procesi i cili zgjati plot shtatë muaj, Këshilli i Lartë i  Prokurorisë, përzgjodhi 15 pretendentët për në prokurorinë e posaçme, ata të cilët i konsideroi më të mirët profesionalisht për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. Për të bërë pikëzimin dhe renditjen e garuesve për në strukturën e posaçme  “qeveria […]

AKTIVITETE

Këshilli i Lartë i Prokurorisë miraton 6 prokurorë të rinj në sistemin e drejtësisë

Posted on

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ditën e sotme, ka miratuar projekt-aktet për  verifikim të pasurisë dhe figurës për 6 të diplomuarit e Shkollës së Magjistraturës në 2018 dhe emërimin e tyre si prokurorë, si dhe caktimin në pozicionin e prokurorëve në vendet bosh. KLP-ja më parë ka kërkuar infromacione nga institucionet ligjzbatuese për  kandidatët, para […]

AKTIVITETE

4 kandidatët në garë për SPAK në ditën e fundit të intervistave

Posted on

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka intervistuar sot Katër kandidatë të SPAK, të cilët njihen edhe si prokurorët e dosjeve “të nxehta”, përkatësisht Ndini Tavani, Vladimir Mara, Dritan Prençi dhe Maksim Sota.Kandidatët janë pyetur për karrierën e tyre dhe vështirësitë që kanë hasur gjatë punës në sistemin e drejtësisë, si dhe për dosjet e bujshme […]

AKTIVITETE

Cili është vizioni juaj nëse bëheni pjesë e SPAK? Pyetjet psikologjike me të cilat përballen ‘super-prokurorët’

Posted on

Për prokurorët që kërkojnë të bëhen pjesë Strukturës së Posaçme Antikorrupsion (SPAK) nuk mjafton vetëm procesi i rivlerësimit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, por ata po i nënshtrohen edhe pyetjeve, kryesisht të natyrës psikologjike, nga anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. 22 kandidatët që kërkojnë të hyjnë në ‘super-Prokurorinë’ që do të hetojë […]

AKTIVITETE

Krijimi i SPAK- Me 15 prokurorë specialë apo me më pak?

Posted on

Korriku ishte muaji i premtuar për ngritjen e strukturave të rëndësishme të Reformës në Drejtësi e ndërsa kjo e fundit është kryefjala në gojët e të gjithëve; atyre që e promovojnë, anatemojnë apo edhe ndërkombëtarëve që e kanë përparësi të axhendave, rruga drejt krijimit të Gjykatës Kushtetuese, Strukturës së Posaçme Antikorrupsion apo Byrosë Kombëtare të […]

AKTIVITETE

SPAK-Intervistohen katër kandidatë të tjerë për njësinë antikorrupsion

Posted on

Krahas vettingut që presin shumica e prokuroreve për në SPAK, kjo javë është vendimtare për 22 garuesit  që mendojnë se janë njerëzit e duhur, të cilët do të marrin në dorë hetimin ndaj të korruptuarve dhe krimin e organizuar. Gjatë  ditës u intervistuan katër prokurorë, ku përveç pyetjeve nga anëtaret e Këshillit të Lartë të […]